Małgorzata Rybak

robić mniej

Nowy dzień, nowe wyzwanie. Przy tylu rozmaitych zaangażowaniach i pięcioosobowej rodzinie właściwie z automatu odpala się nieuświadomiony program: „jak dzisiaj zrobić więcej niż wczoraj?” Wiadomo – po to, żeby zniwelować wczorajsze „zaległe” i żeby nie uzbierała się górka już na jutrzejszy wschód słońca. I ciągle jest zadyszka, ciągle wyścig z czasem wydaje się przegrany.

Dojrzewam coraz bardziej do myśli, którą ktoś mi podrzucił, że trzeba by założyć program odwrotny: „jak robić mniej?” By ten maksymalizm, który budzi się razem ze słońcem, znalazł lepszy kierunek. Bo gdyby robić mniej, można by bardziej być. Być z drugim. Z mężem, dziećmi, przyjaciółmi. Stawać się dla nich lepszą wersją siebie: bardziej uważną, cierpliwą, łagodną.

„Bycie” pozornie wydaje się brakiem aktywności. Kiedy chcemy innym „coś z siebie dać”, szukamy natychmiast pomysłu na niespodziankę, na coś niezwykłego, przygotowanego z wysiłkiem. Zastanawia mnie, jak wielkim darem jest ta przestrzeń w sobie, którą można zrobić dla drugiego. Zaczynając od zwykłej ciekawości: „a co u Ciebie?” To jest dar upragniony: bycie wysłuchanym bez oceniania i udzielania rad. Bycie przyjętym.  Bycie dla kogoś ważnym.

Do tego jednak, by tak przyjmować innych i by pozwolić siebie samą przygarnąć, trzeba na pewno wyłączyć tykający w umyśle zegar, który ucieka przed siebie.

Małgorzata Rybak

Reklamy

2 myśli w temacie “robić mniej”

  1. Robić mniej i co dalej? Lektura książki wywołała szok że jestem pracoholikiem. Wyjście z nałogu to panika pt.co dalej no bo raz żyje Ale JAK żyć? a gdy rodzina już przywykła do naszego pracocholizmu? życie nie lubi próżni nasze miejsce zajęło tysiąc innych atrakcyjnych spraw, co wtedy?Czekam na drugą część książki pt.
    Jestem pracoholikiem – Jak Żyć :))

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s