Ks. Jarosław Szymczak

Powrót do szkoły

Oczywiście nie w charakterze ucznia, ale „eksperta”. Wraz z małym zespołem z naszego Instytutu prowadziliśmy w tym tygodniu zajęcia dla jednego z warszawskich gimnazjów z wychowania do życia w rodzinie. Całe dwa dni, więc od pierwszego dzwonka jesteśmy wśród uczniów i nauczycieli, z dyrekcją, która chce nas trochę lepiej poznać i nauczycielami, którzy są ciekawi „ekipy”, która się w szkole pojawiła.

I myślę sobie, jak inny jest ten rodzaj pracy, który wykonuje się w szkole. Choć ma wszystkie znamiona „normalnego zawodu”, to przecież ta praca to nawiązywanie relacji z dużo młodszymi od siebie osobami, żeby przekazać im nie tylko wiedzę, ale także przygotować je na wyzwania płynące z dorosłości. Nauczyć myślenia samodzielnego i twórczego, wyciągania wniosków i krytycznego podejścia do informacji. Jak choćby zajęcia „pani od geografii”, która potrafi pokazać swoim uczniom „Epokę lodowcową” i przeanalizować z uczniami wszystkie błędy geologiczne w tym filmie (szkoda, że nikt nie konsultował faktów z fachowcami, wówczas nie tworzylibyśmy społeczeństwa ignorantów).

Praca, której celem od początku do końca jest dobro osoby, w wielu wypadkach bezbronnej wobec naszej przewagi, jeśli chodzi o wiedzę i możliwości, to coś więcej niż praca. Kiedy jesteśmy z naszymi dziećmi i też je czegoś uczymy, nie traktujemy tego jako pracę. Może to dlatego mówimy o nauczycielstwie bardziej jako o powołaniu. A o tych najlepszych pedagogach – „nauczyciel z powołania”. Dlatego zawsze wygranymi będą ci, dla których praca jest czymś więcej niż tylko sposobem zarabiania pieniędzy, ale staje się także miejscem kształtowania siebie i innych jako dojrzałych osób.

Ks. Jarosław Szymczak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s